Ģimenes ārstu konsultatīvais tālr. 66016001
Senioriem.lv

 

Rīgā īsti avīžpuikas!


Skatīt galeriju


Lai izglītotu sabiedrību par osteoporozi - trauslo kaulu slimību, Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācija (LOPIA) rīko akciju „Ar gudrību pret osteoporozi!".

Šodien, 2010.gada 20. un 24. aprīlī, no Stacijas laukuma uz četrām debess pusēm dosies desmit Osteo puiši, kurus nevarēs nepamanīt - viņi būs kā no 30.gadu filmas izkāpuši avīžpuikas.

 

Osteo puiši ikvienai kundzei, kuru sastaps ceļā, pasniegs jaunāko avīzi par kaulu veselību Osteo Ziņas.  Lai sasniegtu arī tās kundzes, kuras Rīgas centrā nedzīvo, Osteo puišu maršruts būs ne tikai Rīgas galvenās ielas un parki, bet arī Jugla, Purvciems, Āgenskalns, Sarkandaugava un pat Vecmīlgrāvis. Akcija „Ar gudrību pret osteoporozi!" ilgs visu dienu līdz pat vakaram.

 

LOPIA vadītāja Inese Ērgle: „Ik gadu mēs izglītojam sabiedrību par osteoporozi, tomēr vēl ar vien cilvēki neapjauš šīs slimības nopietnību - neārstējot, osteoporoze noved līdz invaliditātei. 2009. gadā par 37 % samazinājies kaulu minerālā blīvuma - osteodensitometrijas izmeklējumu skaits. Gribu vērst sabiedrības uzmanību, ka kaulu blīvuma mērījumu, kas ir osteoporozes diagnostikas pamatā, kompensē valsts, un pacienta līdzmaksājums ar ģimenes ārsta vai speciālista norīkojumu ir tikai 2,00Ls".

 

Avīžpuikām startu deva osteoporozes paciente Aina Bajaruna. Aina ir kļuvusi par savas slimības ekspertu: „Pašam sava slimība jāizprot par 100%. Jāzina pat vēl vairāk nekā ģimenes ārstam".

 

Latvijā osteoporozes izraisīti lūzumi skar vairāk nekā 200 000 cilvēku, t.i. katru 3. sievieti un katru 5.vīrieti pēc 50 gadu vecuma. Tā ir skarba realitāte, jo, laicīgi atklājot osteoporozi, to ir iespējams novērst. 

 

Osteoporozes diagnostika

 • Kaulu blīvuma mērījums jāveic visām sievietēm 5 gadus pēc menopauzes iestāšanās.
 • Kaulu blīvuma mērījums jāveic agrāk, ja ir estrogēnu deficīts, kā arī, ja ir citas blakus slimības un tiek lietoti medikamenti, kuri ietekmē kaulu minerālblīvumu, piemēram, kortikosteroīdi, ja ir ilgstoša imobilizācija (nekustīgums), lūzumi minimālu traumu gadījumā vai augums samazinājies par 3 cm.
 • Mērījumu nepieciešams atkārtot ne ātrāk kā pēc viena gada ārstēšanas terapijas lietošanas. Nākamos mērījumus vajadzētu veikt tikai pēc 18-24 mēnešiem.
 • Mērījumus profilakses nolūkos, t.i., gadījumā, ja pirmajā mērījumā nav atklāta osteoporoze, nevajadzētu veikt biežāk kā reizi 2-3 gados.
 • Atkārtots mērījums noteikti jāveic tajā kabinetā, kur veikti iepriekšējie mērījumi, jo tikai tad būs iespējams salīdzināt rezultātus.
 • PIXI jeb perifērais mērījums (rokas, pēdas) ir tikai skrīninga mērījums, lai apzinātu pacientus, kuriem tālāk jāveic centrālais mērījums, pēc kura datiem tiek noteikta galīgā diagnoze. 
 • DXA ir pasaulē pieņemts osteoporozes diagnostikas „zelta standarts", ar ko tiek veikts kaula blīvuma mērījums mugurkaulā un gūžas kaulā.
 • Ģimenes ārsts var izrakstīt kompensējamos medikamentus osteoporozes ārstēšanai tikai pēc centrālā mērījuma (DXA) veikšanas.

 

Par osteoporozi

„Osteoporoze ir sistēmiska skeleta saslimšana, kurai ir raksturīga zema kaulu masa un kaulaudu mikroarhitektonikas bojājumi, kas izraisa pastiprinātu kaulu trauslumu un no tā izrietošu paaugstinātu lūzumu risku." (Pasaules Veselības organizācija (PVO), 1994.g.) Osteoporoze ir kaulu slimība, kas nemanāmi attīstās vairāku gadu laikā:

 • Kauls pastiprināti zaudē minerālvielas - kalciju un fosforu,
 • Kauli kļūst poraini un dobumaini,
 • Ievērojami samazinās kaulu masa, jeb blīvums,
 • Kauli kļūst trausli un viegli lūst pat pie nelielas slodzes vai traumas.

 

Tā ir nopietna slimība ar invalidizējošām sekām, kas pārsvarā skar sievietes vecumā no 50 gadiem un arī vecāka gada gājuma vīriešus. Šo slimību visā pasaulē dēvē par "klusējošo epidēmiju", jo tā progresē bez redzamām izpausmēm un, visbiežāk, to atklāj tikai ar pirmo lūzumu. Osteoporozei raksturīgākie ir gūžas kaula, mugurkaula skriemeļu un plaukstas pamatnes locītavas lūzumi.

 

Atpakaļ